HLC در دوربین مداربسته چیست و چه کاربردی دارد؟

دوربین های مداربسته با توجه به محیط هایی که در آن ها نصب می شوند، وظیفه حفاظتی خود را به اجرا در می آورند و مکان های مختلف را تحت نظارت قرار می دهند. به فرض مثال این دستگاه کاربردی در بانک ها برای جلوگیری از دزدی در شرکت ها و کارخانه ها برای نظارت و کنترل عملکرد کارکنان و مراحل انجام کار استفاده می شود. همان طور که در مقاله های زیادی به این موضوع اشاره شده است، مکان نصب دوربین های مداربسته از اهمیت بالایی برخوردار است. چون که برخی از دستگاه ها نبست به آب و بعضی دیگر با قرار گرفتن در معرض تابش مستقیم نور، دچار مشکلاتی در ثبت نهایی تصویر می شوند. هدف اصلی ما از طرح این مقاله توضیح HLC در دوربین مداربسته چیست و کاربرد آن می باشد. پس با ما همراه باشید.

 

HLC در دوربین مداربسته چیست؟

لازم است ذکر کنیم که نور کم یا نور زیاد برای تصویر برداری مناسب نیست و کیفیت و وضوح عکس را پایین می آورد. از این رو برای اینکه تصویر حرفه ای و با کیفیت ضبط شود، باید مقدار کافی نور به لنز دوربین مداربسته برسد. اینجاست که قابلیت های جدیدی همچون HLC پا به عرصه می گذارد و سبب می شود تا تصاویر با کیفیت و وضوح بالا ثبت شود. واژه Hlc برگرفته از عبارت انگلیسی high light compensation است و مفهوم آن تکنولوژی جبران نورهای زیاد می باشد. در واقع این قابلیت منجر به بهبود تصاویر دوربین های مداربسته می شود و از آن برای بالا بردن کیفیت و رزولوشن تصویر در محیط هایی که میزان نور افزایش یا کاهش پیدا می کند، استفاده می شود. علاوه بر این ها این قابلیت تابش های خیره کننده و نور پس زمینه در تصاویر را به حداقل می رساند.

 

HLC در دوربین مداربسته چیست

 

HLC در دوربین مداربسته چگونه کار می کند؟

هرگاه در بخشی از محیط منبع نوری با نور زیاد وجود داشته باشد در حالی که نور در بقیه بخش ها کمتر است، از دوربین هایی که قابلیت HLC را پشتیبانی می کنند، استفاده می شود. بدین صورت که دوربین به طور خودکار در تصویر، نور منبع را کاهش می دهد و دیافراگم دوربین بیشتر باز می شود. در نتیجه تصویر بهتری با نور متعارف تر از تمام نقاط گرفته می شود. به طور معمول برای جبران نور اضافی که منشأ آن یک منبع نوری مصنوعی مانند لامپ یا چراغ خودرو است از قابلیت HLC استفاده می شود. اگر بخواهیم کلی تر به این موضوع اشاره کنیم، باید گفت که وظیفه HLC فیلتر نورهای اضافی است که در برخی از دوربین ها نقطه منشأ نور اضافی را با رنگ مشکی به شکل یک نقطه می پوشاند تا بقیه تصویر قابل دیدن باشد و در بعضی دیگر به صورت هوشمند نور اضافی فیلتر شده و به نسبت نور تصویر نور مازاد کم می شود.

 

چگونه تشخیص دهیم که دوربین مداربسته مجهز به HLC است؟

برای اطمینان از تشخیص مجهز بودن دستگاه به قابلیت HLC، یک چراغ قوه پر نور را در فاصله ۴ الی ۵ متری دوربین قرار بدهید. در صورتی که تصویر نهایی شما تغییر کرد و تصویر واضح تر و با کیفیت تر شد، یا نور آن کم و زیاد شد، نشان دهنده وجود HLC در دوربین است. اگر هم مشاهده کردید، تمام تصویر شما نورانی شده و نا واضح و بی کیفیت است و چیزی مشخص نیست، نشان دهنده عدم وجود HLC در دوربین شما است.

 

چگونه تشخیص دهیم که دوربین مداربسته مجهز به HLC است

 

کاربرد HLC در دوربین مداربسته چیست؟

قابلیت و ویژگی HLC در دوربین مداربسته، به منظور ایجاد تعادل در نورهای محیطی و ارائه تصاویر محیطی با وضوح لازم، مورد استفاده قرار می گیرد. در شب ها که شناسایی پلاک خودروها، حائز اهمیت است، قابلیت HLC مورد استفاده قرار می گیرد؛ زیرا در تاریکی چراغ های خودرو، روشن است و ممکن است در ارائه تصاویر بدون نقص اختلال ایجاد کند. همچنین هاله هایی در تصویر ایجاد شود و تصاویر پلاک ناخوانا گردد؛ بنابراین توصیه می گردد که به منظور مدیریت تردد خودروها و امنیت بیشتر خود و اطرافیان، از دوربین هایی با قابلیت HLC استفاده کنید. در حال حاضر نیز، اغلب دوربین های موجود در بازار از این قابلیت برخوردارند.

 

آخرین سخن از مقاله

مقاله های متعددی که در خصوص دوربین مداربسته ذکر می شود، بیانگر قابلیت های بی شمار این دستگاه کارایی می باشد که هر کدام ویژگی های منحصر به فردی را دارا هستند. اگر بخواهیم در یک جمله این قابلیت اساسی را بیان کنیم، باید گفت که قابلیت HLC، امکان ارائه تصاویر با کیفیت و وضوح بالا در تاریکی حتی با نور پس زمینه زیاد را فراهم ساخته است.