تفاوت دوربین مداربسته ای پی (IP) با دوربین مداربسته ای اچ دی (AHD)
تفاوت دوربین مداربسته ای پی (IP) با دوربین مداربسته ای اچ دی (AHD)

تفاوت دوربین مداربسته IP با دوربین مداربسته AHD در چیست ؟ شاید این سوال ، سوال اکثر شما عزیزان باشد پس ما در این مقاله به تفاوت های این دو مدل دوربین می پردازیم پس با ما همراه باشید .

دوربین مداربسته  IP

سیستم دوربین مداربسته ای پی نوعی از سیستم است که مبنای انتقال اطلاعات در آن بر اساس پروتکل های شبکه صورت خواهد گرفت. این سیستم ها در مقابل آنالوگ جدید محسوب می شوند. در سیستم دوربین تحت شبکه ارتباط قسمت های مختلف سیستم به وسیله شبکه های کامپیوتر انجام می گیرد. دوربین این سیستم به یک سیستم عامل کوچک مجهز می باشد که از طریق آن امکان ورود به محیط شبکه را میسر می سازد. همچنین سیستم های ضبط در این دوربین نیز به صورت مستقیم تصاویر و محتویات را ضبط و دریافت می کنند.

هر سیستم مدار بسته IP یا شناسه مختص به خود را دارد که در یک شبکه محلی تعریف خواهد شد. از همین رو امنیت این دوربین‌ها بسیار بالا خواهد بود و می توانید فایل ها را در آن مدیریت کنید. دوربین آی پی، سیستم مدار بسته می باشد که نسبت به دیگر مدل های عرضه شده از قابلیت های منحصر به فردی برخوردار است. اولین مدل از این نوع دوربین های تحت شبکه در سال ۱۹۹۶ توسط شرکت اکسیس طراحی و ساخته شد. در ابتدا در این سیستم مدار بسته امکان تصویر برداری و فیلم برداری به صورت همزمان با هم وجود نداشت. پس از ثبت تصاویر در فاصله زمانی ۱۷ ثانیه در بستر اینترنت منتشر خواهد شد.

اگر میخواهید اعلام حریق زیتکس را تهیه کنید حتما از ما کمک بگیرد. ما این کار را به بهترین نحوه انجام میدهم

اجزای دوربین تحت شبکه

این مدل سیستم ها همانند دیگر دوربین های مدار بسته از قسمت های مختلفی تشکیل شده اند. اما قسمت‌ هایی از دوربین تحت شبکه با مدل آنالوگ یا همان دوربین مدار بسته AHD و وب کم متفاوت است. اتصال وبکم به کامپیوتر فقط از طریق کابل usb انجام می‌ گیرد. اما در مدار بسته های آنالوگ از کابل مرکزی کواکسیال استفاده خواهد شد. سیستم تحت شبکه مشکل از دستگاه NVR، هارد دیسک، منبع تغذیه، کابل شبکه، کابل برق و اتصال شبکه است. از تجهیزات مورد نیاز این دوربین می‌توان به باکس پلاستیکی، لوله فلزی، لوله فلکسی و … اشاره کرد. تجهیزات جانبی آن شامل میکروفون،  UPS و رک هستند که در مواقع مورد نیاز مورد استفاده قرار می‌ گیرند.

دوربین مداربسته AHD

دوربین مداربسته ای اچ دی ، تصویری با بهترین کیفیت را ارائه می دهد. اطلاعات سیستم از طریق کابل  کواکسیال به DVR های AHD متصل می شوند. این دوربین قابلیت پشتیبانی از پروتکل های ویدیویی ۷۲۰*۱۰۸۰ را داشته و بر مبنای سیستم های تلویزیونی DTV عمل می کند. AHD .به فناوری های ویدیویی گفته می شود که از وضوح و کیفیت بالایی برخوردارند. این نوع ویدیو از تعداد پیکسل های بیشتری نسبت به SD برخوردار می‌ باشد.

نقاط قوت AHD

تفاوت دوربین مداربسته IP با دوربین مداربسته AHD از لحاظ جنس و کیفیت کابل استفاده شده در آن در ارسال سیگنال از اهمیت کمتری برخوردار می باشد و با هر کیفیتی می‌ تواند وظیفه را به درستی انجام دهد. در AHD سیگنال های متصل شده در برابر تداخل الکترومغناطیسی خارجی مصون می باشد و نویز کمی را شاهد خواهید بود. همچنین از مهم ترین مزیت های سیستم مدار بسته AHD عدم محدودیت آن در فرستادن سیگنال تصاویر در فاصله بیشتر از ۵۰۰ متر است به نحوی که این سیستم ها می توانند اطلاعات را تا سقف ۱۰۰ متر نیز با استفاده از کابل تک سیگار معمولی به نحو احسن انتقال دهند. قیمت دوربین مداربسته AHD نسبت دوربین های تحت شبکه و به صرفه تر است.

در ادامه به بررسی تفاوت های میان دو دوربین مداربسته آی پی و می‌پردازیم با ما همراه باشید

مقایسه کیفیت تصویر دوربین AHD و IP

در حالت کلی دوربین های تحت شبکه محدودیتی در انتقال تصاویر با کیفیت بالا ندارند و تا ۳۰ مگابایت می توانند تصویر تولید کنند. در حالی که دوربین مداربسته AHD می ‌تواند تا حداکثر ۵ مگا پیکسل تصویر ایجاد کند. البته شایان ذکر است که در پروژه های معمولی تصویر تا ۵ مگا پیکسل نیز جوابگو است و می تواند نیاز را برطرف کنند. رزولوشن بالای ۵ مگا پیکسل در مکان‌ هایی خاص اهمیت دارد و می‌ تواند ریزترین جزئیات را به نمایش بگذارد. اگر در محل کار یا زندگیتان به نصب سیستم مدار بسته نیاز دارید دوربین مدار بسته AHD می ‌توانند نیازتان را برطرف کند. در غیر این صورت هزینه اضافی را پرداخت می کنید.

مقایسه دوربین مداربسته ای پی (IP) با دوربین مداربسته ای اچ دی (AHD)نحوه نصب دو دوربین

جهت نصب دوربین مداربسته AHD به کابل کواکسیال نیاز دارید. در این صورت باید برای هر دوربین به صورت جداگانه سیم کشی انجام شود. جهت اتصال کابل به سیستم و دستگاه DVB به فیش BNC برای دو سر کابل نیاز است. جهت نصب دوربین مداربسته IP به راه اندازی شبکه برای آن نیاز خواهید داشت. ایجاد شبکه برای این سیستم ها ساده تر از سیم کشی برای مدار بسته های AHD است و مشکلاتی نظیر کابل BNC را نخواهید داشت.

تفاوت دوربین مداربسته IP با دوربین مداربسته AHD از لحاظ امنیتی

دوربین مداربسته IP علاوه بر خطر دزدیده شدن می‌ تواند توسط تیم هکر ها، هک شود. در این صورت که به دلیل استفاده داده ها از طریق شبکه در این دوربین ها می توانند به شبکه یا سرور نفوذ کند و تمام آن اطلاعات و تصاویر را به سرقت ببرند و کل سیستم را هک کنند. در صورت قطع شدن سرور ضبط مدار بسته ها مختل خواهد شد. البته دوربین هایی که از کارت SD پشتیبانی می کنند در صورت قطع سرور اطلاعات را بر روی آن ذخیره خواهد کرد.

تفاوت از نظر تکنولوژی و قیمت

به دلیل تکنولوژی های به روز استفاده شده در سیستم مداربسته تحت شبکه به تبع قیمت بالاتری از دوربین های AHD دارند. مدار بسته های AHD نسخه جدیدتر دوربین‌ های آنالوگ هستند که از کیفیت قابل قبول و خوبی برخوردار هستند. اما دوربین های IP از لحاظ تکنولوژی و قابلیت از AHD جلوتر می‌ باشند. از جمله این قابلیت ها می‌ توان به پشتیبانی از هوش مصنوعی اشاره کرد. همچنین ویژگی POE این سیستم امکان اتصال همزمان اطلاعات و برق را از طریق کابل CAT فراهم ساخت است. در حالی که دوربین های AHD فاقد این قابلیت هستند.

تفاوت دستگاه و گیرنده مرکزی ضبط تصاویر

دستگاه ضبط تصاویر در این دو نوع دوربین با هم متفاوت است. AHD تصاویر ثبت شده را به دستگاهی تحت عنوان DVR انتقال می دهد. همانطور که در بالا اشاره شد متصل شدن به این دستگاه به صورت مستقل انجام می‌ گیرد. در مقابل دوربین مداربسته IP جهت حفظ تصاویر از دستگاه NVR استفاده می کند. به نحوی که امکان مشاهده و ویرایش تصاویر و داده ها در این دستگاه وجود دارد.

تفاوت مساحت تحت پوشش

دیگر تفاوت دوربین AHD و IP مساحت تحت پوشش آنهاست. دوربین مدار بسته های IP به دلیل عمق تصویر برداری بالایی که دارند فضای بسیار بالایی را پوشش می‌ دهند. در مقابل AHD از عمق تصویر بالایی برخوردار نیستند و نمی توانند فضای آنچنان بزرگی را پوشش دهند. جهت این کار باید از دوربین های زیادی استفاده کنند. همچنین نصب این دوربین ها در فاصله‌ های طولانی موجب کاهش کیفیت و وضوح تصاویر خواهد شد. بر همین اساس دوربین های آنالوگ در فاصله طولانی چندان جوابگو نیستند. از طرف دیگر سیستم IP در فاصله طولانی هیچ تاثیری بر روی کیفیت تصویر نخواهد گذاشت، همچنین از انعطاف پذیری بیشتری نسبت به AHD برخوردار است. از همین رو تجهیزات این دستگاه به راحتی تغییر و جابجا خواهد شد.

تفاوت دوربین مداربسته ای پی (IP) با دوربین مداربسته ای اچ دی (AHD)سوالات متداول

  • آیا می توان دوربین آنالوگ و تحت شبکه را با هم در یک سیستم مدار بسته به کار برد؟

در حالت کلی استفاده از این دو نوع مدار بسته در یک مدار به شرایط بستگی دارد. اما از نظر کارشناسان اجرای این روش توصیه نمی شود.

  • انتقال اطلاعات در این دوربین ها تا چه  فاصله انجام می گیرد؟

دوربین های مداربسته AHD  می توانند داده ها را تا ۵۰۰ متر با استفاده از کابل RG59 انتقال دهند. در حالی که دوربین مداربسته IP می تواند تا ۱۰۰ متر  تصویر را منتقل کندو برای انتقال تصاویر به وسیله ی کابل در فواصل طولانی تر در بستر کابلی باید هر صد متر از سوییچ و یا هاب استفاده  نمود.