علت سیاه‌ و سفید شدن تصاویر دوربین مداربسته

سیاه و سفید شدن تصاویر در دوربین مداربسته، از جمله مشکلاتی است که این دستگاه فوق العاده در زمان استفاده کردن، با آن دست و پنجه نرم می کند. این که چرا این اتفاق رخ می دهد و راهکارهای ممکن برای رفع مشکل به وجود آمده چیست را ما می خواهیم در این مقاله مورد بررسی قرار بدهیم. پس با ما همراه باشید. یک مشکل رایج برای دوربین‌های مداربسته این است که تصاویر را در طول روز و شب سیاه‌ و سفید نشان می‌دهند. چند دلیل متداول برای این مشکل وجود دارد که در همراهی با ما با علت سیاه‌ و سفید شدن تصاویر دوربین مداربسته آشنا می شوید.

 

خرید دوربین مداربسته

 

دلایل سیاه و سفید شدن در تصویر دوربین مداربسته چیست؟

  1. بازتاب نور مادون قرمز به لنز
  2. مشکل در منبع تغذیه
  3. فعال بودن سنسور مادون قرمز
  4. کثیف بودن لنز
  5. وجود ذرات معلق در هوا
  6. جلو بودن آفتابگیر
  7. عدم قرارگیری صحیح حلقه واشر فوم در دوربین دام
  8. تنظیمات نامناسب

 

علت سیاه‌ و سفید شدن تصاویر دوربین مداربسته

 

بازتاب نور مادون قرمز به لنز دوربین مداربسته

برخی اوقات ممکن است که بازتاب نور مادون قرمز به لنز دوربین، باعث ایجاد نقاط سفید رنگ و مبهم در تصویر ضبط شده گردد. این اتفاق بیشتر زمانی رخ می دهد که زاویه دید دوربین گسترده است و سطوحی نزدیک به قسمت جلویی دوربین قرار دارد. در چنین حالتی امکان دارد، این سطوح نور IR را به داخل لنز منعکس کند. برای رفع مشکل می توانید، زاویه دید دوربین و بزرگنمایی آن را تا حدی تغییر بدهید که مجددا شاهد بازتاب نور نشوید.

 

مشکل در منبع تغذیه دستگاه

سیاه و سفید شدن تصویر دوربین مداربسته، به دلیل عدم اتصال درست برق و یا برقراری ارتباط دوربین توسط یک کابل یا منبع تغذیه معیوب و خراب نیز می باشد. راهکار این مشکل این است که جهت تست ابتدا دوربین خود را از برق بکشید و سپس دوربین دیگری را وصل کنید تا مطمئن شوید که دستگاه به درستی کار می کند یا خیر. در صورتی که تصویر همچنان مشکل داشت، باید مطمئن شوید که مشکل مربوط به کابل یا منبع تغذیه است. تحت چنین شرایطی بهتر است که حتما از تکنسین یا افراد ماهر راهنمایی بخواهید. راه حل دیگری که وجود دارد، این است که دوربینی که مشکل دارد را به کابلی سالم وصل کنید. اگر همچنان تصویر نمایش داده شده سیاه و سفید بود، احتمال صد درصد که مشکل از دستگاه است و باید حتماً دستگاه توسط افراد متخصص بررسی و عیب یابی شود.

 

مشکل در منبع تغذیه دستگاه

 

فعال بودن سنسور مادون قرمز دوربین مداربسته

اگر زمانی نور اطراف دوربین مداربسته کم باشد، سنسورهای موجود در دوربین نمی توانند نور طبیعی را تشخیص بدهند. از این رو دوربین هایی که مجهز به مادون قرمز هستند، چراغ های IR خود را روشن می کنند تا میدان دید روشن شود. در اصل چشم انسان قادر به تشخیص نور مادون قرمز نیست، در صورتی که سنسورهای دوربین به خوبی می توانند دامنه آی آر را تشخیص دهند. با این حال ممکن است، وقتی که محیط تاریک نیست و نور کافی وجود دارد، تصویر دستگاه سیاه و سفید باشد. برای رفع مشکل به وجود آمده چند راه حل را پیش پای شما قرار خواهیم داد. اول اینکه امکان دارد به دلیل مشکل، سنسورهای مادون قرمز فعال شده و در حالت روشن باقی بمانند.

در این حالت تنها کافیست تا دوربین مداربسته خود را خاموش و پس از چند ثانیه مجدداً آن را روشن نمایید. احتمال دارد با این روش تنظیمات اشتباهی که مانع از خاموش شدن سنسور IR می شود، به حالت اولیه خود باز گردد. در صورتی که این راه پاسخگوی حل مشکل نبود، این بار DVR دستگاه را خاموش و روشن کنید؛ اما چنان چه مانعی بر سر راه دوربین قرار داشته باشد و مانع رسیدن نور طبیعی به آن شود. این امر سبب می شود که سنسور مادون قرمز در حالت فعال باقی بماند و دوربین نتواند به حالت رنگی کامل برگردد. با مشاهده چنین وضعی، بهتر است که لنز دوربین مداربسته را چک کنید و مطمئن شوید که آلودگی خارجی جلوی دوربین قرار نگرفته است. در صورت مشاهده هرگونه کثیفی باید فورا لنز را پاک و تمیز نمایید.

 

کثیف بودن لنز دوربین مداربسته

از دلایل بسیار رایجی که موجب سیاه و سفید شدن تصویر دوربین مداربسته می شود، تمیز نبودن لنز دستگاه است. تمامی مکان هایی که از دوربین مداربسته استفاده می کنند، به خصوص فضاهای باز و عمومی، باید به این مسئله توجه کنند که لنزهای دوربین می توانند در معرض تار عنکبوت، بارش ها، گرد و غبار و … قرار بگیرند. پس برای جلوگیری کردن و رفع این مشکل، باید دائماً لنزهای دوربین بررسی و تمیز شوند.

 

کثیف بودن لنز دوربین مداربسته

 

ذرات گرد و غبار موجود در هوا

یکی دیگر از دلایلی که تصاویر را سیاه و سفید به نمایش می گذارد، وجود ذرات گرد و غبار شناور در هوا می باشد. چرا که این ذرات معلق در صورتی که به لنز دوربین نزدیک شوند، به صورت دایره های بزرگ و سفید در صفحه تصویر دوربین مداربسته نمایش داده می شوند. تنها راه حلی که برای این اتفاق وجود دارد، محکم بستن درب و پنجره ها می باشد؛ زیرا با انجام این کار از نفوذ ذرات گرد و غبار به داخل محوطه جلوگیری به عمل می آید.

 

جلوتر بودن آفتابگیر دوربین مداربسته

یک محفظه محافظتی در دوربین مداربسته که وظیفه دارد، از دستگاه در برابر نور حفاظت کند، آفتابگیر دوربین می باشد. اگر آفتابگیر خیلی جلوتر از دوربین قرار بگیرد، امکان دارد باعث ایجاد لکه هایی روشن و سفید در تصویر دوربین مداربسته شود. در این حالت خیلی راحت می توانید، با عقب کشیدن آفتابگیر، مشکل دوربین خود را حل کنید.

 

جلوتر بودن آفتابگیر دوربین مداربسته

 

عدم قرارگیری صحیح حلقه واشر فوم در دوربین دام

اگر حلقه های آب بندی (واشر فوم) در دوربین دام که بین لنز است و داخل پوشش پلاستیکی شفافی قرار دارد، به درستی در موقعیت خود قرار نگیرد، می تواند باعث ایجاد نقاط سفید رنگی در تصویر شود. برای رفع این مشکل می توانید، به صورت دستی حباب گنبدی را به طور صحیح بر روی حلقه های کف قرار بدهید و با کمک نوار برق محل آن را ثابت کنید.

 

تنظیمات نامناسب دستگاه

در صورتی که دوربین مداربسته نامناسب تنظیم شده باشد، باز هم احتمال دارد که تصاویر دستگاه سیاه و سفید نمایش داده شوند. برای اینکه از بروز چنین مشکلی جلوگیری شود، باید دوربین را در حالت خودکار (پیش فرض) قرار بدهید.

 

حدیث آخر از مقاله

در مطالب فوق به ۸ دلیل مشکل سیاه و سفید شدن تصویر در دوربین مداربسته و راهکارهای رفع مشکل اشاره شد. الزامی است تا در صورت استفاده از این دستگاه امنیتی و حفاظتی، تمامی موارد استفاده و مشکلات دوربین مداربسته را بشناسید و فورا اقدام به رفع مشکلات نمایید. در آخر مقاله، توصیه می کنیم در صورتی که دانش کافی در زمینه تعمیرات و بررسی دوربین مداربسته ندارید، اجازه بدهید تا یک تکنسین متخصص وارد عمل بشود و ایراد دستگاه را برطرف نماید. به امید اینکه مقاله ما مورد قبول شما عزیزان واقع شود.

 

مشاهده نسخه Pdf:علت سیاه‌ و سفید شدن تصاویر دوربین مداربسته