علت پرش تصویر دوربین مدار بسته
علت پرش تصویر دوربین مدار بسته

علت پرش تصویر دوربین مدار بسته

یکی از وسایل حفاظتی پر کاربرد در منازل یا فروشگاه ها، دوربین های مدار بسته هستند. در این مقاله به علت پرش تصویر دوربین مدار بسته خواهیم پرداخت با ما همراه باشید این دوربین ها وقایع یک محیط را تا جایی که در محدوده دید آنها باشد، ثبت و ضبط می کنند و به این ترتیب از احتمال سرقت در آن محل کاسته می شود یا در صورت رخ دادن سرقت، به کمک فیلم های موجود در دوربین مدار بسته می توان سارق را شناسایی کرد. اگرچه استفاده از دوربین مدار بسته مزایای زیادی دارد؛ اما ممکن است گاهی مشکلاتی برای این دستگاه ها پیش آید و کارکردهای آنها را تحت تاثیر قرار دهد. یکی از رایج ترین مشکلات برای دوربین مدار بسته، پرش تصویر است. در این مقاله قصد داریم راجع به علت پرش تصویر در دوربین مدار بسته و راه های رفع این مشکل صحبت کنیم.

جهت سفارش براکت دوربین از پیشرو نیرو کلیک کنید.

بررسی علت پرش تصویر دوربین مداربسته

تار شدن تصویر یا پرش تصویر دوربین مداربسته، می تواند دلایل گوناگونی داشته باشد و این پرش تصویر می تواند شامل همه تصاویر دوربین مدار بسته باشد یا پرش تصویر تنها مختص بعضی از کانال های دوربین مدار بسته باشد. برخی از شایع ترین دلایل پرش تصویر دوربین مداربسته به شرح زیر است:

  • فوکوس و رزولوشن نامناسب تصویر: طبیعتا فوکوس و رزولوشن دو عاملی هستند که کیفیت تصاویر در دوربین مدار بسته را تحت تاثیر قرار می دهند. اگر سنسور دوربین و لنز آن تمرکز مناسبی در یک نقطه خاص از محیط نداشته باشند، تصویر به دست آمده تار خواهد بود. گاهی با چرخاندن پیچ لنز، می توان کیفیت تصویر را تنظیم کرده.
  • معیوب یا کثیف بودن لنز دوربین: از جمله شایع ترین دلایل پرش تصویر دوربین مدار بسته، معیوب بودن لنز دوربین است. برای بررسی این مشکل حتما باید از افراد متخصص و حرفه ای کمک بگیرید. اما گاهی ممکن است علت پرش تصویر به سادگی کثیف بودن لنز دوربین باشد.
  • نورهای مادون قرمز: نور مادون قرمز می تواند کیفیت تصویر در دوربین مدار بسته را تحت تاثیر قرار دهد؛ از این رو در دوربین های مدار بسته از یک فیلتر رفع نور مادون قرمز استفاده می شود. یکی از منابع اصلی نور مادون قرمز، نور خورشید است؛ در نتیجه دستگاه شما نباید در معرض تابش شدید و مستقیم نور خورشید قرار بگیرد.
  • کابل دوربین مداربسته: ایجاد پارگی و پوسیدگی در کابل دوربین های مدار بسته، یکی از علل پرش تصویر در این دستگاه ها محسوب می شود. به همین دلیل باید طول کابل دوربین مدار بسته به اندازه مسافت مورد نیاز باشد و از کابل کشی های طولانی خودداری شود؛ زیرا هر چقدر طول کابل بلندتر باشد، احتمال پارگی و پوسیدگی آن بیشتر خواهد شد.
  • منبع تغذیه دوربین مدار بسته: اگر ولتاژ ورودی به دستگاه افت کند، باعث ایجاد نویز در تصاویر شده و کیفیت و وضوح آنها را کاهش می دهد.

رفع مشکل پرش تصویر دوربین مدار بسته

در اکثر مواقع برای رفع مشکل پرش تصویر دوربین مدار بسته خودتان نمی توانید کار خاصی انجام دهید و باید به یک فرد متخصص و حرفه ای در این زمینه مراجعه کنید. البته هنگام خرید دوربین مدار بسته با مطالعه دفترچه راهنما یا مشورت گرفتن از افراد متخصص، می توانید از بروز مشکلاتی مانند پرش تصویر جلوگیری کنید. برای مثال دستگاه شما نباید در معرض تابش مستقیم نور خورشید باشد. همچنین در دوربین هایی که مجهز به لنز متغیر هستند، می توان با چرخاندن پیچ آن لنز را تنظیم کرد و تا حد زیادی مشکل پرش تصویر یا تاری تصویر را برطرف نمود. گاهی در مانیتور سیستم شاهد پرش همزمان تمامی تصاویر هستیم؛ اکثرا این مشکل ربطی به خود دستگاه دوربین مدار بسته ندارد و علت آن می تواند در کابل ارتباطی بین مانیتور و دستگاه یا در مانیتور باشد.

 خرید انواع تجهیزات دوربین مداربسته و پایه فلزی دوربین مداربسته از پیشرو نیرو کلیک کنید.

خلاصه مقاله و نتیجه گیری

دوربین های مدار بسته کاربرد زیادی در منازل و نیز اماکن پر رفت و آمد مانند فروشگاه ها یا بانک ها دارند و به منظور کنترل بیشتر محیط و حفظ امنیت آن مورد استفاده قرار می گیرند. با این حال این دوربین ها گاهی دچار اختلالاتی می شوند و به همین دلیل کاربرد خود را از دست می دهند؛ یکی از رایج ترین مشکلات در دوربین های مدار بسته، پرش تصویر دوربین است که این پرش می تواند شامل تمامی تصاویر روی مانیتور یا پرش برخی از این تصاویر باشد. در این مقاله سعی کردیم علل پرش تصویر دوربین مدار بسته را بیان کنیم و راهکارهای رفع این مشکل را مورد بررسی قرار دهیم.