علت سیاه‌وسفید شدن تصاویر دوربین مداربسته-وب سایت پیشرو نیرو
علت سیاه‌وسفید شدن تصاویر دوربین مداربسته

یک مشکل رایج برای دوربین‌های مداربسته این است که تصاویر را در طول روز و شب سیاه‌وسفید نشان می‌دهند. چند دلیل متداول برای این مشکل وجود دارد که در همراهی با ما با علت سیاه‌وسفید شدن تصاویر دوربین مداربسته آشنا شوید.

خرید تجهیزات دوربین مداربسته و انواع دوربین ها شما میتوانید براکت دوربین مداربسته با کیفیت را از ما بخواهید.

منبع نور

دوربین‌های مداربسته تنها در صورتی می‌توانند رنگ‌ها را ببینند که سطح روشنایی محیط به‌اندازه کافی بالا باشد. دوربین‌های مداربسته امنیتی که برای استفاده در شب درجه‌بندی‌شده‌اند (به‌اصطلاح دوربین‌های دید در شب) می‌توانند با روشن‌کردن صحنه با LEDهای مادون‌قرمز، تصاویر را در شرایط نوری محیطی با شدت کم ضبط کنند. بااین‌حال، این دوربین‌ها نمی‌توانند در زیر نور مادون‌قرمز رنگ‌ها را تشخیص دهند.

بنابراین حتی یک دوربین مداربسته رنگی در هنگام تاریکی نیز تصاویر سیاه‌وسفید دریافت می‌کند. برخی از دوربین‌های رده‌بالا حتی در شرایط نوری کم محیط، پشتیبانی محدودی از خروجی رنگ دارند.

دوربین‌های امنیتی IR دید در شب با سنسورهایی که دارند نور محیط را می‌توانند اندازه بگیرند. این سنسور تعیین می‌کند که چه زمانی دوربین را بین ضبط رنگی و ضبط IR / دید در شب تغییر دهید. اگر نور محیط به‌اندازه کافی به سنسور برخورد نکند، دوربین در حالت دید در شب / IR ضبط می‌کند.

پس دوربینی که در طول شب تصاویر را سیاه‌وسفید نشان می‌دهد، معیوب نیست. اما اگر دوربینی در طول روز تصاویر را سیاه‌وسفید ضبط کند، نشانه این است که مشکلی وجود دارد و دوربین به‌درستی کار نمی‌کند.

منبع نور-وب سایت پیشرو نیرو

تنظیمات ناکافی

در حالت عادی مطمئن شوید که تنظیمات تصویر دوربین در حالت خودکار است. بسیاری از دوربین‌ها را می‌توان طوری تنظیم کرد که در حالت دید در شب را در تمام‌وقت یا روز ضبط کنند. بهتر است دوربین را در حالت Auto (که معمولاً حالت پیش‌فرض است) بگذارید. به‌این‌ترتیب دوربین محیط را بررسی می‌کند و LEDهای IR را بر اساس شرایط نوری به طور خودکار روشن/خاموش می‌کند.

راه‌حل دیگری که وجود دارد این است که دوربین را به تنظیمات پیش‌فرض برگردانید. با پاک‌کردن تنظیمات قبلی می‌توانید دوربین را به حالت عادی کارخانه برسانید. معمولاً دوربین‌ها برای ضبط رنگ در روز و سیاه‌وسفید در شب تنظیم می‌شوند.

مسائل فنی

اگر دوربین مداربسته قدرت کافی دریافت نکند، ممکن است دوربین تصاویر را سیاه‌وسفید پخش کند.

برای آزمایش برق، دوربین را در محل دیگری قرار دهید، اگر تصویر رنگی شد، منبع تغذیه  PoE، آداپتور و یا DC دچار مشکل هستند و باید از کابل شبکه دیگری استفاده کرد. اگر از کابل برق DC استفاده می‌کنید، آن را به یک پریز برق عملکردی متفاوت وصل کنید. محافظ‌های برق یا آداپتورهای برق ممکن است قدرت کافی را ارائه نکنند. طول کابل باید در محدوده موردنیاز باشد. حداکثر طول کابل‌های IP در یک‌بار اجرا ۱۰۰ متر است و برای دوربین‌های HD over coax، فاصله می‌تواند تا ۱۵۰۰ متر باشد.

مطابقت نداشتن سیگنال ویدئوی ورودی با نوع ویدئوی خروجی

اگر دوربین شما سیگنال‌های ویدئویی آنالوگ ((HD را خروجی می‌دهد، مطمئن شوید که نوع ویدئوی ورودی با نوع ویدئوی خروجی مطابقت دارد. فرض کنید، وصل کردن یک دوربین HD-CVI به یک DVR HD-TVI یا بالعکس، می‌تواند به‌جای صفحه‌نمایش رنگی، تصویر سیاه‌وسفید ایجاد کند.

اگر از دوربین IP استفاده می‌کنید، سیستم‌عامل آن را به‌روزرسانی و به حالت پیش‌فرض آن را بازنشانی کنید. در بسیاری از موارد، تنظیمات تصویر ممکن است به هم بخورد و بازنشانی به تنظیمات کارخانه، دوربین را به تنظیمات پیش‌فرض قابل‌اجرا می‌رساند.

تمیز نبودن لنز دوربین

یک روش ضروری اما ساده برای رفع مشکل دوربین مداربسته‌ای که تصاویر را سیاه‌وسفید نشان می‌دهد این است که دوربین خود را با یک‌پارچه صاف یا با یک پاک‌کننده تمیز کنید. گاهی اوقات، گردوغبار زیادی در لنزهای دوربین یا سایر قسمت‌ها وجود دارد که به این دلیل الگوهای رنگی یا پرتوهای دوربین به‌خوبی کار نمی‌کنند. با لنز کثیف مشکلاتی مانند سیاه‌وسفید نشان‌دادن، می‌تواند به‌راحتی رخ دهد.

تمیز نبودن لنز دوربین-وب سایت پیشرو نیرو

شرایط بد آب‌ و هوایی

آب‌وهوا نیز می‌تواند روی دوربین تأثیر بگذارند. باران، برف و نور خورشید زیاد ممکن است کیفیت تصویر را بدتر کرده و قسمت‌های داخلی دوربین را به هم بریزد. به همین دلیل مهم است که دوربینی با درجه‌بندی فضای باز تهیه کنید و در صورت امکان از گیره استفاده کنید.

در آخر

اگر با بررسی دلایلی که در بالا گفته شد، مشکل دوربین مداربسته شما حل نشد، بهتر است به نمایندگی خرید دوربین خود مراجعه کنید و کارت گارانتی را نیز به همراه داشته باشید.