امتیازات این مقاله تاکنون : 5
شما چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
اشتراک گذاری برای دوستان و همراهان

مدت زمان ضبط دوربین مدار بسته چقدر است؟

تاریخ آخرین به روز رسانی : ۱۴۰۲/۱/۲۱ دوشنبه
مدت زمان ضبط دوربین مدار بسته چقدر است؟
چکیده این مقاله: مدت زمان ضبط دوربین مدار بسته چقدر است؟
 • زمان مطالعه : 6 دقیقه
 • 0 نظر
 • 32 بازدید

مدت زمان ضبط دوربین مداربسته چقدر است؟ دوربین مداربسته تا چند روز تصاویر را ضبط میکند؟ دوربین مدار بسته تا چند روز حافظه دارد. چه چیزی تعیین کننده زمان ذخیره سازی برای هر دوربین مدار بسته می باشد؟ این سؤالات و پرسش هایی از این قبیل موضوعاتی هستند که پیرامون دوربین مداربسته و مدت زمان ضبط، ذهن کاربر را درگیر می سازد. پیشنهاد می‌کنیم با این مقاله همراه باشید در ادامه در مورد این موضوع جذاب و خواندنی صحبت خواهیم کرد.

توجه به مدت زمان ضبط دوربین مداربسته بسیار مهم است چرا که اگر دوربین مداربسته در مدت کوتاهی قابلیت ذخیره شدن داشته باشد ممکن است اطلاعات بعد از مدتی از بین برود همچنین اگر تصاویر مورد نظر برای مدت طولانی ذخیره شوند قطعاً هزینه هنگفتی به هدر خواهد رفت پس باید در نظر بگیرید که مدت زمان ایده آل برای ضبط دوربین مداربسته چقدر است؟

 

برنامه ریزی برای مدت زمان ضبط

برخی از کاربران تمایل دارند که از دوربین های مداربسته با قابلیت های به روز و پیشرفته استفاده کنند باید در نظر داشته باشید که این دوربین ها فضای ذخیره سازی زیادی را اشغال می کنند بنابراین قبل از اینکه بخواهید از این دوربین‌های مدار بسته استفاده کنید بهتر است که مدت زمان ذخیره سازی و فضای ذخیره سازی را برنامه ریزی کنید.

 

برنامه ریزی برای مدت زمان ضبط

 

مدت زمان ضبط دوربین مداربسته

بعد از نصب دوربین های امنیتی یا همان دوربین های مداربسته شما باید به مدت زمان ضبط نیز توجه کنید. اینکه می خواهید از چه تعداد دوربین استفاده کنید و حتی تعداد دوربین ها و فضای هارد دیسک بر تعداد فیلم ها و ماندگاری آن ها نیز تاثیر گذار است. پیشنهاد می کنیم برای انواع دوربین مداربسته در منزل یک هفته ضبط و ماندگاری در نظر گرفته شود اما برای کسب و کارهای بزرگ لازم است که مدت زمان ضبط دوربین مداربسته از یک هفته بیشتر باشد همچنین فضای ذخیره سازی برای ویدیو هایی که مدت زمان زیادی ذخیره شده نیز قابل تغییر است طوری که می توانید ویدیو ها را با بالاترین کیفیت و نرخ فریم در سیستم های نظارتی تصویری ارائه دهید.

توجه داشته باشید که ویژگی همچون مدت زمان ضبط می تواند بر کل سیستم دوربین مداربسته تأثیر بگذارد. در ادامه مقاله به نحوه محاسبه مدت زمان ضبط دوربین مداربسته می پردازیم.

 

محاسبه مدت زمان ضبط دوربین مداربسته

 1. استفاده از نرم افزار یا وب سایت
 2. محاسبه مدت زمان ضبط دوربین مداربسته به کمک فرمول

 

محاسبه مدت زمان ضبط دوربین مداربسته

 

استفاده از نرم افزار یا وب سایت

برای محاسبه مدت زمان ضبط دوربین مداربسته می توانید از دو روش استفاده کنید. در روش اول معمولاً از نرم افزار یا وب سایت استفاده می شود و در روش دوم نیز محاسبه مدت زمان ضبط دوربین مداربسته به کمک فرمول انجام می گیرد.

نرم افزار های زیادی هستند که می‌توانند در زمینه تحلیل پروژه ها و ارزیابی ها به ما کمک کنند از جمله این وب سایت ها و نرم افزارها می توانیم به cctvcalculator و Storage Calculator اشاره کنیم.

لازم به ذکر است که برخی از نرم افزارهای محاسبه گر دوربین مداربسته در لحظه و به صورت آنلاین اقدام به ضبط تصاویر می نمایند. البته باید توجه داشته باشید که محاسبه گرهای مختلف نتایج متفاوتی را عرضه می کنند بنابراین خیلی قابل اعتماد نیستند از طرفی این گونه نرم‌افزارها روی تمامی سیستم ها قابلیت نصب ندارند.

 

محاسبه مدت زمان ضبط دوربین مداربسته به کمک فرمول

محاسبه مدت زمان ضبط دوربین مدار بسته به وسیله فرمول

Storage Space (GB) = Bitrate (Kbps) * 1000/8 * 3600 * 24 * Cameras * Days/1000 000 000

به وسیله این فرمول می توانید مدت زمان ضبط دوربین مداربسته یا ظرفیت هارد دیسک را محاسبه کنید.

 1. برای تبدیل کردن kbps به بایت از ۸/۱۰۰۰
 2. برای تبدیل ثانیه به ساعت از ۳۶۰۰
 3. برای تبدیل ساعت به روز از ۲۴
 4. دوربین ها: تعداد کل دوربین ها
 5. روزها: تعداد کل روزهایی که می خواهید ضبط کنید.

 

محاسبه مدت زمان ضبط دوربین مداربسته به کمک فرمول

 

باید توجه داشته باشید که این فرمول بر اساس روز محاسبه می شود پس اگر دوربین مداربسته شما در طی چند ساعت متفاوت اقدام به ضبط می نماید شما باید ساعت ها را طبق فرمول بالا به روز تبدیل کنید. همچنین باید توجه داشته باشید که فرمول محاسبه مدت زمان ذخیره سازی دوربین مداربسته ممکن است با نیاز واقعی ذخیره سازی که شما در نظر دارید یکسان نباشد چون محاسبه مدت زمان ذخیره سازی به عوامل زیادی بستگی دارد در ادامه پیرامون آن توضیح خواهیم داد.

 

عوامل مؤثر بر مدت زمان ضبط دوربین مداربسته

 1.  تعداد دوربین ها
 2. وضوح تصویر
 3. فریم بر ثانیه
 4. الگوریتم فشرده سازی
 5. کیفیت ویدیو ارسالی
 6. تعداد روزها
 7. عملکرد DVR و NVR

ظرفیت ذخیره سازی در دوربین مداربسته می تواند از یک روز تا ۱ ماه و حتی چند ماه متغیر باشد از جمله عوامل تاثیر گذار بر روی مدت زمان ضبط دوربین مداربسته می توانیم به تعداد دوربین، وضوح تصویر، فریم بر ثانیه یا FPS، الگوریتم فشرده سازی CODEC، کیفیت ویدیوی ارسالی، چند ساعت در روز یا تعداد روزها و عملکرد DVR و NVR اشاره کنیم.

در بسیاری از مشاغل مدت زمان ظرفیت دوربین مداربسته کمتر از یک ماه در نظر گرفته می شود تا باعث صرفه جویی در هزینه ها شود این نیاز متناسب با شغل و محل نصب دوربین مداربسته نیز متفاوت است.

 

تعداد دوربین ها

برخی از کاربران متناسب با فضا و محیط از چند دوربین برای ایجاد امنیت استفاده می کنند بنابراین باید حافظه زیادی برای ضبط در دسترس باشد به طور مثال اگر کاربر از یک هارد ۴ ترابایت و ۶ عدد دوربین استفاده کند می تواند به مدت یک هفته ضبط کند، ولی اگر تعداد دوربین ها دو برابر شود به هاردی با ظرفیت بالاتر نیاز خواهد داشت. هرچه تعداد دوربین ها بیشتر شود به تعدادی هارد با ظرفیت بیشتری نیاز خواهید داشت.

 

تعداد دوربین های مداربسته

 

وضوح تصویر

یکی از عوامل موثر بر روی مدت زمان ضبط دوربین های مداربسته وضوح تصویر است. هرچه رزولوشن دوربین بالا باشد به فضای ذخیره سازی بیشتری نیاز است.

 

فریم بر ثانیه

هر یک ثانیه تصویر زنده از ۲۵ فریم تشکیل شده است. هر چه تعداد فریم ها بیشتر باشد فضای بیشتری اشغال می شود.

با کنار هم قرار گرفتن فیلم های متعدد تصاویر متحرک ایجاد می شود هر چه تعداد فریم ها بیشتر باشد، تصاویر واضح تر و روان تر خواهد بود.

 

الگوریتم فشرده سازی

در محاسبه فضای ذخیره سازی برای اینکه بتوانید مدت زمان ضبط دوربین مداربسته را تعیین کنید از هر نوع الگوریتمی استفاده کنید، تفاوت ایجاد نمی شود. به طور مثال یک هارد دیسک ۷۵۰ گیگابایتی به راحتی می تواند به نیازهای محیط مورد نظر پاسخ دهد.

 

الگوریتم فشرده سازی دوربین مداربسته

 

کیفیت ویدیو ارسالی

کیفیت ویدیوی ارسالی می‌تواند بر روی مدت زمان ضبط دوربین مداربسته و ظرفیت هارد تاثیرگذار باشد به طور مثال اگر کیفیتی را انتخاب کنید که پخش متوسط دارد می توانید هزینه های حاصل از آن را کاهش دهید همچنین هرچه کیفیت ضبط بهتر باشد نیاز به حافظه زیادتری است تا بتوان مدت زمان ضبط را افزایش داد.

 

تعداد روزها

بسیاری از کاربران تمایل دارند که دوربین مداربسته به صورت ۲۴ ساعت و در طول هفت روز هفته اقدام به ثبت تصاویر ویدیویی نماید. برای صرفه جویی در هزینه ها می توانید از دوربین مداربسته فقط برای ضبط رویدادها استفاده کنید.

 

عملکرد DVR و NVR

عملکرد این دو تعیین می کند که زمان ضبط دوربین مداربسته چقدر باشد. دستگاه DVR در سیستم هایی مورد استفاده قرار می‌گیرد که به صورت متمرکز فعالیت می کنند در حالی که دستگاه NVR ذخیره تصاویر دیجیتالی تحت شبکه قابلیت ارسال فیلم به شبکه را نیز دارد.

توجه داشته باشید سیستم های امنیتی که از DVR استفاده می کنند برای افزایش ظرفیت دخیره و افزایش تعداد روزهای ضبط نیازمند DVR دیگری هستند پس همین موضوع باعث ایجاد هزینه های اضافی برای کاربر می شود. به طور مثال اگر DVR پیشرفته باشد می تواند ۱۶ تا ۳۲ دوربین را روی یک هارد ۲ ترابایتی ضبط کند.

 

عملکرد DVR و NVR

 

جمع بندی

باید در نظر داشته باشید که استفاده از دستگاه DVR برای ضبط دیجیتال در مقیاس های عظیم قطعاً هزینه بالاتری در بر دارد و گران تر است؛ بنابراین زمانی که اقدام به خرید دستگاه DVR یا NVR می نمایید باید به صورت جداگانه برای آن ها هارد دیسک خریداری کنید.

توجه داشته باشید هر چه تعداد و ظرفیت هارد دیسک ها بیشتر باشد، سیستم مدت زمان بیشتری می تواند تصاویر را ذخیره کند. همچنین در سیستم های ip دستگاه NVR این قابلیت را دارد که با یک سوئیچ به شبکه اصلی وصل شود. در مجموع عواملی از قبیل حجم و تعداد هارد، تعداد دوربین ها، کیفیت دوربین ها، حالت ضبط و تعداد فریم در ضبط بر روی ظرفیت ذخیره دوربین مدار بسته و مدت زمان ضبط دوربین مدار بسته تاثیر گذار هستند.

درخواست مشاوره

برای مشاوره با متخصصان جهت خرید سیستم های حفاظتی و امنیتی منزل لطفا شماره خود را وارد نمایید، تا به صورت رایگان و در اسرع وقت با شما تماس بگیریم.

درج نظر

مدیران سایت در اسرع وقت نظر شما را درج می کنند. در صورت سوالی بودن مطلب شما، به آن به نحو احسنت پاسخ داده خواهد شد.

هنوز هیچ دیدگاهی برای این مطلب ثبت نشده است

تمامی حقوق مادی و معنوی اپلیکیشن و سایت، برای گروه پیشرو نیرو محفوظ می‌باشد. گروه طراحی و برنامه نویسی زریاوب