امتیازات این مقاله تاکنون : 5
شما چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
اشتراک گذاری برای دوستان و همراهان

علت تغییر رنگ تصویر دوربین مداربسته

تاریخ آخرین به روز رسانی : ۱۴۰۲/۱/۲۱ دوشنبه
علت تغییر رنگ تصویر دوربین مداربسته
چکیده این مقاله: علت تغییر رنگ تصویر دوربین مداربسته
 • زمان مطالعه : 6 دقیقه
 • 0 نظر
 • 36 بازدید

برخی اوقات پیش می آید که هنگام کار کردن با دوربین مداربسته، دستگاه با مشکلاتی از جمله تغییر رنگ مواجه شود. مشکلاتی از این قبیل باعث می شوند تا دوربین کارایی و عملکرد خوبی نداشته باشد. لذا تغییر رنگ در دوربین مداربسته، می تواند دلایل متعددی داشته باشد. در این مقاله سعی می کنیم تا علت رنگ تصویر دوربین مداربسته را در حالت های مختلف بررسی کنیم. با ما باشید تا مطالب کمک کننده و کاربردی را در اختیارتان قرار بدهیم.

 

تغییر رنگ در دوربین مداربسته چه دلایلی می تواند داشته باشد؟

 1. علت بنفش شدن تصویر دوربین مداربسته
 2. علت سیاه و سفید شدن تصویر دوربین مداربسته
 3. دلیل قرمز شدن تصویر دوربین مداربسته
 4. علت تار شدن تصویر دوربین مداربسته

 

علت بنفش شدن تصویر دوربین مداربسته

وقتی که تصویر دوربین به رنگ صورتی تغییر می کند، دلایلی چون: سیستم عامل بد، نرم افزار بد، تنظیمات اشتباه و یا حتی IR یک محیط بسیار سرد و … دخیل هستند. با این وجود در اکثر مواقع علت نمایش تصویر صورتی در دوربین مداربسته، عملکرد نادرست فیلتر IR cut می باشد. فیلتر آی آر کات یک فیلتر رنگی است که نور مادون قرمز را مسدود می کند. به منظور جلوگیری از عوارض جانبی ناخواسته ناشی از نور مادون قرمز در هنگام ثبت تصویر در حالت روشنایی روز، یک فیلتر IR cut در جلوی سنسور نصب شده است. این فیلتر در واقع مانعی برای جلوگیری از تابش مادون قرمز به سنسور تصویر است.

فیلتر IR cut یک قطعه فیزیکی است که به صورت اتوماتیک خاموش و روشن می شود تا نور نامرئی را فیلتر کند. برخی اوقات امکان دارد، این قطعه فیزیکی تا حدی در حالت شب گیر کند و به درستی بسته نشود، یا اینکه به نوعی دیگر دچار آسیب شود. برای مثال: گاه در دمای بسیار پایین (c20-) ممکن است فیلتر IR مسدود شود. در این حالت شما تصاویر را به رنگ بنفش یا سبز مشاهده خواهید کرد.

 

علت بنفش شدن تصویر دوربین مداربسته

 

نحوه برطرف کردن مشکل صورتی یا بنفش بودن تصویر دوربین مداربسته

 1. خاموش و روشن کردن دوربین مداربسته
 2. ریست فکتوری کردن دوربین مداربسته
 3. استفاده کردن از آهنربا
 4. خاموش کردن برد LED IR
 5. تمیز کردن داخل دوربین مداربسته
 6. نرم افزار دوربین را به روز رسانی کنید
 7. بررسی کردن تنظیمات دوربین مداربسته
 8. تعویض کردن فیلتر IR cut
 9. خریدن دوربین جدید

 

نحوه برطرف کردن مشکل صورتی یا بنفش بودن تصویر دوربین مداربسته

 

خاموش و روشن کردن دوربین مداربسته

یکی از ساده ترین راه ها برای رفع این مشکل، خاموش و روشن کردن مجدد دستگاه می باشد. برای انجام این کار با قطع اتصال برق دوربین را خاموش کنید. اگر از دوربین های شارژی یا بی سیم استفاده می کنید، باتری آن را جدا کنید. بعد از مدت کوتاهی مجدداً دوربین را روشن کنید. دوربین را با برنامه، همگام سازی و راه اندازی کنید. گاهی همین خاموش/ روشن کردن، به عنوان ریست کردن دوربین مداربسته عمل می کند و تغییر رنگ را برطرف می سازد. در کل نرم افزار، از ابتدا شروع به کار می کند و به طور خودکار مشکلات نرم افزاری و سخت افزاری را که علت بنفش شدن تصویر دوربین مداربسته بودند را برطرف می کند.

 

ریست فکتوری کردن دوربین مداربسته

در بیشتر موارد، با برگرداندن تنظیمات دوربین به حالت کارخانه (به خصوص در دوربین های تحت شبکه) فلیتر ir نیز به تنظیمات اولیه بر می گردد. در این حالت ممکن است تا حد زیادی مشکل صورتی و بنفش شدن تصویر در دوربین مداربسته درست شود.

 

استفاده کردن از آهنربا

روش دیگری که می تواند تغییر رنگ تصویر دوربین مداربسته را حل کند، به کار بردن آهنربا می باشد. برای جابه جایی فیلتر IR cut می توانید، از یک آهنربای قوی استفاده کنید. برای انجام این کار، آهنربا را روی لنز دوربین حرکت دهید. دقت کنید که این حرکت باید به گونه ای باشد که فیلتر IR را تحت تأثیر قرار دهد. این راه کار زمانی مؤثر و کارآمد خواهد بود که فیلتر به طور موقت گیر کرده باشد. آهنربا آن را جابه جا کرده و علت تغییر رنگ تصویر دوربین مداربسته برطرف می شود. گاهی همین مشکل گیر کردن فیلتر موجب می شود، تصویر صورتی، بنفش، سبز و در برخی موارد سیاه یا سفید نشان داده شود.

 

استفاده کردن از آهنربا

 

خاموش کردن برد LED IR

برای رفع کردن تصویر بنفش دوربین مداربسته، چند بار چراغ LED IR را خاموش و روشن کنید تا فیلتر IR به حالت اولیه خود برگردد. برای خاموش کردن چراغ های IR LED می توانید در بخش تنظیمات دوربین این کار را انجام دهید. در غیر این صورت می توانید، با باز کردن دوربین و جدا کردن فیزیکی کابل مربوطه این کار را انجام دهید. (جهت انجام این کار می توانید از دفترچه راهنما دوربین مداربسته استفاده کنید). به احتمال زیاد با انجام دادن این روش، دیگر شاهد تصویر بنفش در مانیتور نخواهید بود.

 

تمیز کردن داخل دوربین مداربسته

در اکثر مقاله هایی که در این زمینه نوشته می شود، به کاربران عزیز توصیه می شود تا از وسیله خود به خوبی نگهداری و استفاده کنند. چرا که نگهداری دوربین مداربسته در حفظ کیفیت تصویر و عملکرد دوربین نقش مهمی دارد. در برخی موارد، موتور مربوط به روشن شدن چراغ های led در شب به درستی کار می کند، اما ممکن است به دلیل جرم فیلتر در جای خود گیر کند و به درستی عمل نکند. برای تست عملکرد موتور، دست خود را جلوی لنز دوربین قرار دهید تا با تاریک شدن چراغ های LED IR روشن شود. به صورت معمول شما باید صدای مربوط به موتور فیلتر IR را بشنوید. پس در نتیجه موتور شما درست است، اما قادر نیست شیشه فیلتر را حرکت دهد؛ بنابراین بهترین راه حل باز کردن دوربین و تمیز کردن آن است. البته توصیه می کنیم، اگر دوربین همچنان در محدوده زمان گارانتی است، این کار را خودتان انجام ندهید.

 

تمیز کردن داخل دوربین مداربسته

 

نرم افزار دوربین را به روز رسانی کنید

اگر انجام دادن هیچ کدام از روش های بالا راه حل مشکل نبود، بهتر است که جهت عیب یابی بخش نرم افزار را به روز کنید.

 

بررسی کردن تنظیمات دوربین مداربسته

تغییر رنگ تصویر دوربین مداربسته، می تواند ناشی از تنظیمات نادرست تصویر باشد. شاید فردی تنظیم رنگ دوربین مداربسته را تغییر داده و روی تصویر یک پوشش صورتی اعمال کرده است. لذا باید تنظیمات را بررسی کنید و ببینید تنظیمات غیر عادی وجود دارد یا خیر.

 

تعویض کردن فیلتر IR cut

در صورتی که این فیلتر آسیب دیده است و مدام گیر می کند، راه حل مناسب جایگزین کردن فیلتر IR cut جدید می باشد. حتماً برای خرید قطعه مورد نظر به مدل دوربین مداربسته دقت کنید. لازم است بدانید که تعویض برد فیلتر IR کار چندان سختی نیست و اگر کمی حرفه ای باشید، به راحتی می توانید این کار را انجام دهید. توجه داشته باشید در صورتی که زمان گارانتی دوربین مداربسته باقی مانده است، این کار را خودتان انجام ندهید.

 

خریدن دوربین جدید

اگر هر کاری را جهت برطرف کردن مشکل با دوربین خود کرده اید، اما نشد که نشد. تنها راه حلی که باقی می ماند، خرید دوربین مداربسته جدید و استاندارد می باشد.

 

علت سیاه و سفید شدن تصویر دوربین مداربسته

 1. به هم ریختن تنظیمات رنگ DVR
 2. نرسیدن نور کافی به سنسور دوربین مداربسته
 3. وجود ذرات گرد و غبار

 

علت سیاه و سفید شدن تصویر دوربین مداربسته

 

به هم ریختن تنظیمات رنگ DVR

در صورتی که حالت دوربین از AHD به TVI تغییر کرده باشد، تصاویر دوربین مداربسته به صورت سیاه و سفید ضبط خواهد شد. برای حل مشکل به قسمت تنظیمات DVR بروید و مجدداً تنظیمات را درست کنید.

 

نرسیدن نور کافی به سنسور دوربین مداربسته

دوربین های مداربسته به سنسوری مجهز هستند که قادر است تا میزان نور را اندازه گیری کند و دوربین را در حالت رنگی قرار بدهد. اگر بنا به دلایلی نور کافی از محیط به سنسور نرسد، ضبط تصاویر به صورت سیاه و سفید خواهد شد. برای رفع این مشکل، باید نور محیطی که دوربین در آن قرار گرفته به اندازه کافی باشد.

 

وجود ذرات گرد و غبار

از جمله دلایل عمده سیاه و سفید شدن تصویر دوربین مداربسته، وجود ذرات معلق در هواست. با نزدیک شدن این ذرات به لنز دوربین، لکه های سفید و بزرگی روی تصاویر دوربین ایجاد می شود. راه حل آن این است که درب و پنجره ها را ببیندید تا از نفوذ ذرات به داخل جلوگیری شود.

 

دلیل قرمز شدن تصویر دوربین مداربسته

 • اولین دلیلی که باعث قرمز شدن تصویر می شود، کابل های تصویر است که ممکن است اتصالی داشته باشند و باید بررسی شوند. در صورتی که کابل ها دچار اتصالی بودن باید حتماً عوض شوند.
 • تنظیمات رنگ نمایشگر هنگام قرمز شدن تصویر دوربین باید بررسی شود و برای حل مشکل، به حالت کارخانه Reset factory بازگردانده شود.
 • به هم ریختن تنظیمات دستگاه ضبط NVR یا DVR است که باعث بروز چنین مشکلی می گردند و باید آن را به حالت کارخانه برگرداند تا قرمزی تصویر دوربین مداربسته برطرف شود.
 • وجود میدان مغناطیسی در اطراف دوربین مداربسته (مانند آهن ربا) می تواند باعث شود که تصویر دوربین مداربسته قرمز شود؛ بنابراین اطراف مانیتور را بررسی کنید و از نداشتن میدان مغناطیسی اطمینان حاصل کنید.
 • مشکل و خرابی در برخی از قطعات مانند: ICR یا همان فیلتر IR C، خرابی CCD یا حسگر تصویر، خرابی کابل VGA، خرابی برد دستگاه ضبط و … قرمز شدن تصویر دوربین مداربسته را به همراه خواهند داشت. علاوه بر اشکالات و خرابی های سخت افزار مشکلات نرم افزاری نیز می توانند، علت قرمز شدن تصویر دوربین مداربسته شوند. برای رفع چنین مشکلاتی باید، سیستم عامل دستگاه و نرم افزارها به روز شوند؛ زیرا ویرایش های جدید مشکلات قبل را رفع می کند. به شما عزیزان توصیه می کنیم تا برای انجام این کار از کارشناسانی که در این زمینه تخصص دارند، کمک بگیرید. چرا که انجام این عمل دارای ریزه کاری های فنی و تخصصی می باشد.

 

دلیل قرمز شدن تصویر دوربین مداربسته

 

علت تار شدن تصویر دوربین مداربسته

 • افت ولتاژ دوربین
 • تنظیم نبودن فوکوس لنز دوربین مداربسته
 • کثیف شدن سنسور تصویر دوربین
 • افت سنسور تصویر دستگاه

 

علت تار شدن تصویر دوربین مداربسته

 

سخن آخر از مقاله

ما در مطالب فوق توضیحات لازم را در زمینه مشکل تغییر رنگ دوربین مداربسته بیان کردیم و راهکارهای لازم را نیز ذکر کرده ایم. در نهایت توضیحات ذکر شده در این مقاله، اگر باز هم نتوانستید مشکلات جزئی دوربین مداربسته را حل کنید. بهتر است تا مشکل به جاهای بزرگ تر کش پیدا نکرده است، از تکنسین ماهر بخواهید تا برای بررسی کردن و رفع مشکل دستگاه حضور پیدا کند. از اینکه در مقاله علت تغییر رنگ تصویر دوربین مداربسته با ما همراه بودید، سپاسگزاریم.

درخواست مشاوره

برای مشاوره با متخصصان جهت خرید سیستم های حفاظتی و امنیتی منزل لطفا شماره خود را وارد نمایید، تا به صورت رایگان و در اسرع وقت با شما تماس بگیریم.

درج نظر

مدیران سایت در اسرع وقت نظر شما را درج می کنند. در صورت سوالی بودن مطلب شما، به آن به نحو احسنت پاسخ داده خواهد شد.

هنوز هیچ دیدگاهی برای این مطلب ثبت نشده است

تمامی حقوق مادی و معنوی اپلیکیشن و سایت، برای گروه پیشرو نیرو محفوظ می‌باشد. گروه طراحی و برنامه نویسی زریا