امتیازات این مقاله تاکنون : 5
شما چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
اشتراک گذاری برای دوستان و همراهان

دلایل سوختن دستگاه DVR و راه حل های کاربردی برای حل آن

تاریخ آخرین به روز رسانی : ۱۴۰۲/۱/۲۱ دوشنبه
دلایل سوختن دستگاه DVR و راه حل های کاربردی برای حل آن
چکیده این مقاله: دلایل سوختن دستگاه DVR و راه حل های کاربردی برای حل آن
 • زمان مطالعه : 6 دقیقه
 • 0 نظر
 • 23 بازدید

دوربین مداربسته این روزها دیگر برای حفظ امنیت جان و مال در خدمت اکثریت افراد در سراسر دنیا می باشد. لذا اگر این وسیله کارایی خراب شود، دیگر چه سود؟ در واقع تصاویر ضبط شده در دوربین مداربسته، جهت ذخیره سازی به دستگاه ضبط کننده یا همان DVR منتقل می شوند. به همین خاطر است که ما در این مقاله می خواهیم تا دلایل سوختن DVR دوربین مداربسته را مورد بررسی قرار دهیم و تا جایی که ممکن است، راهکارهای لازم در این مورد را در اختیار شما عزیزان قرار بدهیم. دلایل متفاوتی می توانند، باعث سوخته شدن DVR دوربین مداربسته شوند و قطعاً چنین پیشامدی می تواند، اتفاقی تلخ و ناخوشایند برای کاربران باشد. علت سوختن DVR دوربین مداربسته را در این مقاله دنبال کنید.

 

وظایف DVR در دوربین مداربسته

 • ضبط تصاویر دوربین مداربسته
 • مشاهده تصاویر به صورت زنده
 • امکان انتقال تصاویر از طریق اتصال به شبکه
 • تنظیم زمانبندی و کیفیت ضبط
 • کنترل دوربین های مداربسته اسپید دام

 

دلایل سوختن دستگاه DVR و راه حل های کاربردی برای حل آن

 

دلایل سوختن DVR دوربین مداربسته

 1. محل نامناسب برای نصب دستگاه
 2. نصب دستگاه در مکانی با حرارت بالا
 3. نصب دستگاه در مکانی با رطوبت بالا
 4. فاصله از منبع تغذیه
 5. کیفیت آداپتور و منبع تغذیه
 6. بی کیفیت بودن دستگاه
 7. نوسان برق و سوختن دی وی آر
 8. سوختن فن دوربین مداربسته
 9. ضربه دیدن دوربین مداربسته

 

محل نامناسب برای نصب دستگاه

از علت های رایج سوختن DVR، نصب دوربین مداربسته در محل و مکانی نامناسب می باشد. منظور از محل نامناسب، مکانی است که از نظر دما، رطوبت و شرایط نگهداری برای دستگاه آسیب زننده باشد.

 

محل نامناسب برای نصب دستگاه

 

نصب دستگاه در مکانی با حرارت بالا

با توجه به اینکه دوربین های مداربسته برای محیط های پر حرارت طراحی نشده اند، مکانی که دارای دمای بالایی باشد، برای نگهداری کردن از دستگاه مناسب نمی باشد و دستگاه را با آسیب جدی مواجه می کند. چرا که سیستم های الکترونیکی با توجه به عملکردشان، خود تولید کننده حرارت و گرما هستند. پس در صورتی که دما سیستم از حد مشخص شده خود بالا برود، DVR دوربین دچار سوختگی خواهد شد. به علاوه، گرما و حرارت شدید هوا، حتی نور خورشید از عوامل ایجاد کننده نوسان برق و در نتیجه سوختن DVR می باشند.

 

نصب دستگاه در مکانی با رطوبت بالا

همچنین محیطی با رطوبت بالا از دیگر دلایل سوختن این قطعه حساس از دوربین مداربسته می باشد؛ زیرا نفوذ نم و رطوبت به برد دستگاه که بخش الکترونیکی است، موجب ایجاد مقاومت الکترونیکی، بین پایه های قطعات می شود و این امر در آب و هوای شرجی و مرطوب به مرور زمان رخ می دهد. در نهایت این عوامل دست به دست هم داده و به مرور زمان سوختن دی وی آر را انجام می دهند. بهترین کار برای جلوگیری از چنین اتفاقی، نصب دوربین مداربسته در محلی امن و مناسب به دور از این چالش ها می باشد.

 

نصب دستگاه در مکانی با رطوبت بالا

 

فاصله از منبع تغذیه

یکی دیگر از دلایل سوخته شدن DVR دوربین مداربسته، فاصله از منبع تغذیه می باشد. چون که فاصله زیاد دوربین تا منبع تغذیه موجب افت ولتاژ می شود. بعضی وقت ها افراد برای جبران این افت ولتاژ، سطح ولتاژ را بالا می برند و با این کار می خواهند، بعد از افتی که در مسیر رخ می دهد ولتاژ ۱۲ به دوربین مداربسته برسد. در واقع هدف از این کار، جلوگیری از آسیب دیدن و سوختن دستگاه می باشد. غافل از این که انجام این کار، خود علت سوختن دی وی آر دستگاه می باشد. لازم است بدانید که هر دستگاهی باید ولتاژ مناسبی از برق را دریافت کند و میزان ولتاژ باید ثابت باشد. چون که تغییرات ناگهانی در میزان برق هم برای دستگاه خطرناک است و باعث سوختن آن می شود.

 

کیفیت آداپتور و منبع تغذیه

منبع تغذیه در تمام تجهیزات الکترونیکی نقش حیاتی را ایفا می کند؛ بنابراین کیفیت کالای انتخابی شما از اهمیت بسیار بالایی در عملکرد دستگاه برخوردار است. در بازار از آداپتور و منبع تغذیه برندها و مدل های متفاوتی موجود است که شاید برخی از شما به دلیل قیمت پایین از بعضی مدل های بی کیفیت استقبال کنید. غافل از اینکه این خرید دستگاه DVR به ظاهر ارزان، برایتان بهای زیادی در پیش رو دارد. در مجموع محصولات بی کیفیت در همان ابتدا یا با گذشت زمان، دستگاه و تجهیزات آن را از کار می اندازنند و در نهایت موجب سوختگی آن می شوند. دلیل این اتفاق نیز این است که برق به صورت نامناسب یا نوسان دارد و یا با ولتاژ بالا به دوربین مداربسته می رسد.

 

بی کیفیت بودن دستگاه

یکی از نکات مهم برای طول عمر بیشتر دستگاه و کارایی مناسب آن، کیفیت دوربین مداربسته می باشد. چرا که دستگاه های بی کیفیت پس از مدت کوتاهی دچار مشکل و خرابی می شوند و گاهی وقت ها این مشکل می تواند، به سوختن DVR دوربین ختم شود.

 

بی کیفیت بودن دستگاه

 

نوسان برق و سوختن دی وی آر

بیشتر لوازم برقی با نوسانات برق دچار آسیب های جدی می شوند. برخی نیم سوز می شوند و یا به طور کامل از کار می افتند. از این رو در شرایطی که نوسانات برق شکل می گیرد، دوربین مداربسته و دی وی آر آن آسیب می بینند و در صورتی که فاصله دوربین تا منبع ایجاد نوسان برق کوتاه باشد، سوخته شدن DVR دوربین مداربسته اتفاق می افتد.

 

سوختن فن دوربین مداربسته

گاهی وقت ها ممکن است که فن یا خنک کننده دوربین مداربسته درست کار نکند و در آخر دچار سوختگی شود. در نتیجه اگر این قطعه حساس برای خنک کردن دی وی آر از کار بیفتد، DVR دوربین مداربسته نیز دچار سوختن خواهد شد. پس برای جلوگیری از این مشکل و رفع آن بهتر است که هر از گاهی به فن سر بزنید و از عملکرد درست آن اطمینان حاصل کنید. در صورت آسیب دیدن و سوختگی هر یک از این قطعات، حضور تعمیرکار متخصص برای عیب یابی کردن و تعمیرات دوربین مداربسته لازم است.

 

ضربه دیدن دوربین مداربسته

در برخی از مواقع امکان دارد که ضربه ای توسط افراد مجرم به دستگاه وارد شود و با این کار بخواهند تا مدرک جرم را از بین ببرند. از این رو وارد شدن ضربه به دوربین مداربسته، می تواند یکی دیگر از علت های سوختن DVR باشد.

 

ضربه دیدن دوربین مداربسته

 

خلاصه مقاله علت سوختن DVR

دلایلی که باعث سوخته شدن DVR دوربین مداربسته می شوند شامل: نوسان برق، سوختن فن، بی کیفیت بودن دستگاه، فاصله منبع تغذیه، ضربه دیدن دوربین و … می باشد. حفاظت درست و اصولی از دستگاه و نصب آن در محل مناسب، باعث می شود تا دی وی آر، امنیت بیشتری داشته باشد و دچار آسیب نشود. از این رو بهترین کاری که شما می توانید، با انجام آن از بروز اکثر مشکلات دوربین مداربسته جلوگیری کنید، خریداری کردن دوربینی با کیفیت و نصب کردن آن توسط نصابی ماهر و متخصص می باشد. در آخر امیدواریم که مطالب ذکر شده در این مقاله بتوانند مفید، مؤثر و کاربردی واقع شوند و شما را به بهترین نتایج ممکن برسانند. با تشکر از همراهی شما عزیزان

درخواست مشاوره

برای مشاوره با متخصصان جهت خرید سیستم های حفاظتی و امنیتی منزل لطفا شماره خود را وارد نمایید، تا به صورت رایگان و در اسرع وقت با شما تماس بگیریم.

درج نظر

مدیران سایت در اسرع وقت نظر شما را درج می کنند. در صورت سوالی بودن مطلب شما، به آن به نحو احسنت پاسخ داده خواهد شد.

هنوز هیچ دیدگاهی برای این مطلب ثبت نشده است

تمامی حقوق مادی و معنوی اپلیکیشن و سایت، برای گروه پیشرو نیرو محفوظ می‌باشد. گروه طراحی و برنامه نویسی زریا