امتیازات این مقاله تاکنون : 5
شما چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
اشتراک گذاری برای دوستان و همراهان

چشمی دزدگیر اماکن چگونه کار می کند؟

تاریخ آخرین به روز رسانی : ۱۴۰۲/۱/۲۱ دوشنبه
چشمی دزدگیر اماکن چگونه کار می کند؟
چکیده این مقاله: چشمی دزدگیر اماکن چگونه کار می کند؟
 • زمان مطالعه : 6 دقیقه
 • 0 نظر
 • 143 بازدید

یکی از وسایل و تجهیزات حفاظتی که در اماکن مختلف به کار می رود دزدگیرها هستند. در واقع دزدگیر یا سیستم اعلان سرقت دستگاهی است که به محض فعال شدن حسگر آن توسط چشمی با صدای بلند اعلام سرقت خواهد کرد. عملکرد چشمی دزدگیر به این صورت است که توسط سنسورها شرایط خطر را تشخیص می دهد. در این مطلب به معرفی چگونگی کار چشمی دزدگیر اماکن خواهیم پرداخت.

 

چشمی دزدگیر اماکن چیست؟

به طور معمول در اماکن مختلف از جمله ساختمان ها، ادارات، مراکز مختلف جهت پیشگیری از سرقت و حفظ امنیت از روش های مختلفی استفاده می شود که یکی از این راه های و روش ها استفاده از دوربین های مداربسته و چشمی دزدگیر در مکان های مختلف است.

دزد گیر اماکن از چند جزء اصلی تشکیل می شود که چشمی ها یکی از اجزای مهم این دستگاه ها هستند و هر گونه حرکت در محدوده سنسور ها توسط چشمی ها تشخیص داده می شود و به دستگاه دزدگیر ارسال می شود. در واقع وظیفه حسگر یا چشمی ها تشخیص دادن جنبش ها و حرکاتی است که از نظر این چشمی ها غیر قابل قبول هست؛ که با ارسال کردن سیگنال برای دستگاه مرکزی خطای به وجود آمده را اعلام می کند. هشدار توسط این چشمی ها به دو صورت آژیر در محل و تماس روی تلفن همراه اعلام خواهد شد.

 

چشمی دزدگیر اماکن چیست

 

نحوه نصب دزدگیر اماکن

از آن جا که دزدگیرها در انواع و مدل های مختلف وجود دارند نحوه نصب کردن آن ها نیز در مکان های متفاوت به چند شیوه خواهد بود. البته نحوه نصب دزدگیر به دانش و مهارت کافی و تخصصی نیاز دارد. همان طور که می دانید دزدگیر اماکن از تعدادی زون برخوردار هستند که در واقع مدیریت کنترل دزدگیر توسط آن ها صورت می گیرد.

در هر کدام از زون ها چشمی هایی متصل می شوند که وصل کردن آن نیازمند تخصص و مهارت بالایی است. برخی از آن ها باید به صورت موازی و برخی دیگر به شکل مستقیم نصب شوند؛ همچنین برای آژیر و بلندگوهای دزدگیر هنگام نصب، علاوه بر دقت لازم، باید نکات مختلفی را رعایت کرد؛ بنابراین نحوه صحیح نصب دزدگیر اماکن برای بهبود عملکرد چشمی دزدگیر از اهمیت بالایی برخوردار است.

 

نحوه نصب دزدگیر اماکن

 

انواع چشمی و عملکرد آن ها

چشمی حرکتی دزدگیر اماکن دارای انواع مختلفی است که با توجه به نیاز خود می‌توانید مناسب ترین آن را خریداری کنید؛ بنابراین با توجه به مدل های مختلف و استفاده از آن ها در اماکن مختلف عملکرد چشمی دزدگیر ها متفاوت خواهد بود. برخی از انواع چشمی و عملکرد آن ها به این صورت است.

 1. چشمی حرکتی وزنی: این سنسور برای خانه هایی که از حیوانات خانگی نگهداری می کنند بسیار مناسب است. در واقع چشمی حرکتی وزنی قابلیت و توانایی سنجش میزان وزن را دارد و از بازه خاصی برخوردار است. این چشمی یا سنسور فقط وزن بالای ۲۰ کیلوگرم را حس خواهد کرد. گرچه مکانیزم سنسورها با توجه به انواع مختلفی که دارند متفاوت است؛ اما همه آن ها عملکرد یکسانی دارند.
 2. چشمی حرکتی خطی: نحوه عملکرد این چشمی به این صورت است که یک خط نامرئی ایجاد خواهد کرد و هنگامی که شیء یا جسمی از این خط عبور می کند؛ این سنسور به دستگاه مرکزی سیگنال ارسال خواهد کرد؛ یعنی در واقع دو سنسور در مقابل هم قرار داده می شوند تا نسبت به هم دید داشته باشند؛ بنابراین در صورتی که دید این دو سنسور با یکدیگر قطع شود سیگنال ارسال می گردد.
 3. چشمی حرکتی حساس به نور: این سنسورها مناسب استفاده در روز است و به دلیل حساس بودن آن به نور در برابر کوچک ترین انعکاس نوری عکس العمل نشان می دهد.
 4. چشمی حرکتی PlR: این نوع چشمی بسیار کاربردی و پر فروش است و بسیاری از افراد جهت محافظت از وسایل و اشیاء قیمتی از این مدل استفاده می کنند. این سنسور به مادون قرمز حساس و با کوچک ترین حرکت سیگنال را ارسال خواهد کرد.

 

انواع چشمی و عملکرد آن ها

 

اجزای تشکیل دهنده دزدگیر اماکن

سیستم های امنیتی یا دزدگیر اماکن شامل اجزای مختلفی هستند که از جمله این اجزاء می توان به سنسور شکستگی شیشه، حسگرهای حرکتی، سنسور درب و پنجره، سنسور دود و آشکارساز مونوکسید کربن اشاره کرد. همه این اجزای سیستم هشدار دهنده برای اینکه عملکرد چشمی دزدگیر به صورت مناسب انجام شود به کمک هم این شرایط را فراهم می کنند؛ تا در صورت خطر به شما اطلاع دهند.

همچنین دزدگیرها از قطعات دیگری نیز برخوردار هستند که وجود آن ها برای کار کردن این سیستم ضروری است مانند:

 • پنل اصلی دستگاه: پنل دستگاه در واقع قلب دزدگیر است که باید در امن ترین مکان قرار بگیرد چرا که سایر بخش ها به آن وابسته هستند و توسط پنل کنترل می شوند.
 • سیستم های هشدار دهنده: سیستم های هشدار دهنده یا همان چشمی ها بخش دیگر دزدگیر اماکن هستند‌. وظیفه این قطعه تشخیص محرک های مختلف محیط مانند ضربه ها و حرکت ها است.
 • بلندگو یا آژیر: بلندگو از جمله قطعات و اجزای دزدگیر است که با ایجاد صدای بلند، هنگام فعال شدن سیستم اعلام خطر می کند.
 • ریموت: ریموت یا کنترل از راه دور یکی دیگر از اجزاء و بخش های دزدگیر اماکن است که برای قطع و وصل کردن دزدگیر از آن استفاده می شود.
 • باتری دستگاه: باتری دزدگیر از اجزای کاربردی دستگاه است که در واقع پنل اصلی را روشن نگه می دارد.
 • سیستم تلفن کننده، منبع تغذیه و … از دیگر اجزای تشکیل دهنده دزدگیر هستند که همگی به عملکرد چشمی دزدگیر به صورت صحیح و مناسب کمک خواهند کرد.

 

سخن پایانی

اولین و مهم ترین مؤلفه و در واقع مسئله زندگی افراد امنیت است. برای برقراری آسایش و امنیت از تجهیزات مختلفی استفاده می شود که یکی از آن ها دزدگیر است که با استفاده از چشمی و سنسور عملکرد خود را به نمایش خواهد گذاشت. چشمی دزدگیرها در مکان های مختلف مورد استفاده قرار می گیرد. در این مطلب چگونگی عملکرد چشمی دزدگیر اماکن و برخی از اجزای آن را مورد بررسی قرار دادیم. از همراهی و توجه شما عزیزان تا پایان سپاس گزاریم.

درخواست مشاوره

برای مشاوره با متخصصان جهت خرید سیستم های حفاظتی و امنیتی منزل لطفا شماره خود را وارد نمایید، تا به صورت رایگان و در اسرع وقت با شما تماس بگیریم.

درج نظر

مدیران سایت در اسرع وقت نظر شما را درج می کنند. در صورت سوالی بودن مطلب شما، به آن به نحو احسنت پاسخ داده خواهد شد.

هنوز هیچ دیدگاهی برای این مطلب ثبت نشده است

تمامی حقوق مادی و معنوی اپلیکیشن و سایت، برای گروه پیشرو نیرو محفوظ می‌باشد. گروه طراحی و برنامه نویسی زریاوب