امتیازات این مقاله تاکنون : 5
شما چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
اشتراک گذاری برای دوستان و همراهان

علت پرش تصویر دوربین مدار بسته

تاریخ آخرین به روز رسانی : ۱۴۰۲/۱/۲۱ دوشنبه
علت پرش تصویر دوربین مدار بسته
چکیده این مقاله: علت پرش تصویر دوربین مدار بسته
  • زمان مطالعه : 6 دقیقه
  • 0 نظر
  • 10 بازدید

علت پرش تصویر دوربین مدار بسته

یکی از وسایل حفاظتی پر کاربرد در منازل یا فروشگاه ها، دوربین های مدار بسته هستند. در این مقاله به علت پرش تصویر دوربین مدار بسته خواهیم پرداخت با ما همراه باشید. این دوربین ها وقایع یک محیط را تا جایی که در محدوده دید آنها باشد، ثبت و ضبط می کنند و به این ترتیب از احتمال سرقت در آن محل کاسته می شود یا در صورت رخ دادن سرقت، به کمک فیلم های موجود در دوربین مدار بسته می توان سارق را شناسایی کرد. اگرچه استفاده از دوربین مدار بسته مزایای زیادی دارد؛ اما ممکن است گاهی مشکلاتی برای این دستگاه ها پیش آید و کارکردهای آنها را تحت تاثیر قرار دهد.

پرش تصویر دوربین مداربسته یا تکه تکه شدن تصویر یکی از مشکلاتی است، که برای این دستگاه کاربردی به وجود می آید. در واقع دلایلی همچون: تابش نور مستقیم به دوربین مداربسته، نوسان ولتاژ، مشکل کابل یا منبع تغذیه دوربین، محل نصب نامناسب دستگاه، امواج الکترومغناطیسی، فیش و اتصالات و پایین بودن فریم ریت می توانند باعت پرش تصویر در دوربین مداربسته شوند. در این مقاله می خواهیم، تا به علت هایی که موجب پرش تصویر دوربین شده و چگونگی رفع این مشکل بپردازیم.

 

جهت سفارش براکت دوربین از پیشرو نیرو کلیک کنید.

بررسی علت پرش تصویر دوربین مداربسته

تار شدن تصویر یا پرش تصویر دوربین مداربسته، می تواند دلایل گوناگونی داشته باشد و این پرش تصویر می تواند شامل همه تصاویر دوربین مدار بسته باشد یا پرش تصویر تنها مختص بعضی از کانال های دوربین مدار بسته باشد. برخی از شایع ترین دلایل پرش تصویر دوربین مداربسته به شرح زیر است:

 

نوسان ولتاژ

زمانی که ولتاژ ورودی به دوربین مداربسته پایین است یا به اصلاح جریان دارای نوسان باشد، تصویر در مانیتور دچار پرش یا فلیکر می شود. در دوربین مداربسته فیلکر مشکلی است، که ثبت و ضبط تصاویر را مختل می سازد.

 

تابش مستقیم نور به دوربین مداربسته

در صورتی که این دستگاه در معرض تابش مستقیم منبع نور باشد و یا این که نور از یک سطح صیقلی به دوربین بازتاب شود، تصویر دوربین دچار پرش خواهد شد. برای رفع مشکل پیش آمده باید جانمایی دوربین را تغییر داد.

 

محل نصب دوربین مداربسته

از دیگر دلایلی که باعث پرش دوربین مداربسته می شوند، می توان به نصب دوربین در محل نامناسب اشاره کرد. به فرض مثال: اگر محلی که دوربین در آنجا قرار دارد خیلی گرم باشد ممکن است تصویر دچار پرش شود. پس برای جلوگیری از بروز چنین مشکلی، باید مکانی مناسب برای نصب دوربین را در نظر بگیرید.

 

وجود میدان مغناطیسی در دوربین مداربسته

وجود میدان مغناطیسی مثل یک آهنربا یا هر چیز دیگری امکان دارد، باعث ایجاد پرش تصویر و کاهش کیفیت آن شود. مطمئن شوید که در محل نصب دستگاه، چنینی میدان مغناطیسی وجود نداشته باشد.

 

پایین بودن فریم ریت FPS دوربین مداربسته

تعداد فریم‌ هایی که یک دوربین در هر ثانیه پشت سر هم ثبت می کند را فریم بر ثانیه یا همان FPS می گویند. چنان چه FPS دوربین مداربسته ای پایین باشد، بعضی از ثانیه یا لحظات تصویر جسمی که دارای سرعت بالایی است ثبت نخواهد شد. تحت چنین شرایطی ممکن است، که هنگام حرکت با سرعت بالا تکه های تصویر قبلی با تصویر حاضر همراه باشد. اصطلاحا این مساله باعث می شود، که دوربین مداربسته شما دارای جا ماندگی رنگ در تصویر یا همان پرش تصویر شود.

 

فوکوس و رزولوشن نامناسب تصویر

طبیعتا فوکوس و رزولوشن دو عاملی هستند که کیفیت تصاویر در دوربین مدار بسته را تحت تاثیر قرار می دهند. اگر سنسور دوربین و لنز آن تمرکز مناسبی در یک نقطه خاص از محیط نداشته باشند، تصویر به دست آمده تار خواهد بود. گاهی با چرخاندن پیچ لنز، می توان کیفیت تصویر را تنظیم کرده.

 

معیوب یا کثیف بودن لنز دوربین

از جمله شایع ترین دلایل پرش تصویر دوربین مدار بسته، معیوب بودن لنز دوربین است. برای بررسی این مشکل حتما باید از افراد متخصص و حرفه ای کمک بگیرید. اما گاهی ممکن است علت پرش تصویر به سادگی کثیف بودن لنز دوربین باشد.

 

نورهای مادون قرمز

نور مادون قرمز می تواند کیفیت تصویر در دوربین مدار بسته را تحت تاثیر قرار دهد؛ از این رو در دوربین های مدار بسته از یک فیلتر رفع نور مادون قرمز استفاده می شود. یکی از منابع اصلی نور مادون قرمز، نور خورشید است؛ در نتیجه دستگاه شما نباید در معرض تابش شدید و مستقیم نور خورشید قرار بگیرد.

 

کابل دوربین مداربسته

ایجاد پارگی و پوسیدگی در کابل دوربین های مدار بسته، یکی از علل پرش تصویر در این دستگاه ها محسوب می شود. به همین دلیل باید طول کابل دوربین مدار بسته به اندازه مسافت مورد نیاز باشد و از کابل کشی های طولانی خودداری شود؛ زیرا هر چقدر طول کابل بلندتر باشد، احتمال پارگی و پوسیدگی آن بیشتر خواهد شد.

 

منبع تغذیه دوربین مدار بسته

اگر ولتاژ ورودی به دستگاه افت کند، باعث ایجاد نویز در تصاویر شده و کیفیت و وضوح آنها را کاهش می دهد.

 

رفع مشکل پرش تصویر دوربین مدار بسته

در اکثر مواقع برای رفع مشکل پرش تصویر دوربین مدار بسته خودتان نمی توانید کار خاصی انجام دهید و باید به یک فرد متخصص و حرفه ای در این زمینه مراجعه کنید. البته هنگام خرید دوربین مدار بسته با مطالعه دفترچه راهنما یا مشورت گرفتن از افراد متخصص، می توانید از بروز مشکلاتی مانند پرش تصویر جلوگیری کنید. برای مثال دستگاه شما نباید در معرض تابش مستقیم نور خورشید باشد. همچنین در دوربین هایی که مجهز به لنز متغیر هستند، می توان با چرخاندن پیچ آن لنز را تنظیم کرد و تا حد زیادی مشکل پرش تصویر یا تاری تصویر را برطرف نمود. گاهی در مانیتور سیستم شاهد پرش همزمان تمامی تصاویر هستیم؛ اکثرا این مشکل ربطی به خود دستگاه دوربین مدار بسته ندارد و علت آن می تواند در کابل ارتباطی بین مانیتور و دستگاه یا در مانیتور باشد.

 خرید انواع تجهیزات دوربین مداربسته و پایه فلزی دوربین مداربسته از پیشرو نیرو کلیک کنید.

خلاصه مقاله و نتیجه گیری

دوربین های مدار بسته کاربرد زیادی در منازل و نیز اماکن پر رفت و آمد مانند فروشگاه ها یا بانک ها دارند و به منظور کنترل بیشتر محیط و حفظ امنیت آن مورد استفاده قرار می گیرند. با این حال این دوربین ها گاهی دچار اختلالاتی می شوند و به همین دلیل کاربرد خود را از دست می دهند؛ یکی از رایج ترین مشکلات در دوربین های مدار بسته، پرش تصویر دوربین است که این پرش می تواند شامل تمامی تصاویر روی مانیتور یا پرش برخی از این تصاویر باشد. در این مقاله سعی کردیم علل پرش تصویر دوربین مدار بسته را بیان کنیم و راهکارهای رفع این مشکل را مورد بررسی قرار دهیم.

درخواست مشاوره

برای مشاوره با متخصصان جهت خرید سیستم های حفاظتی و امنیتی منزل لطفا شماره خود را وارد نمایید، تا به صورت رایگان و در اسرع وقت با شما تماس بگیریم.

درج نظر

مدیران سایت در اسرع وقت نظر شما را درج می کنند. در صورت سوالی بودن مطلب شما، به آن به نحو احسنت پاسخ داده خواهد شد.

هنوز هیچ دیدگاهی برای این مطلب ثبت نشده است

تمامی حقوق مادی و معنوی اپلیکیشن و سایت، برای گروه پیشرو نیرو محفوظ می‌باشد. گروه طراحی و برنامه نویسی زریا