نصب دوربین مخفی در اتاق پروو
مجازات نصب دوربین مخفی در اتاق پروو مغازه

مجازات نصب دوربین مخفی در اتاق پروو مغازه

نصب دوربین مدار بسته به دلیل افزایش در حوزه نظارت در مشاغل و برای استفاده های شخصی  رواج چشمگیری داشته است. افزایش به کار گیری دوربین مدار بسته موجب کاهش جرم و جنایت در جوامع شده است.

در گذشته مخاطب نصب دوربین مدار بسته بیش تر سازمان ها و ارگان های دولتی مانند نیروی انتظامی بود، اما امروزه در فروشگاه ها، خانه ها و آپارتمان ها نیز بسیار مورد استقبال قرار می گیرند.

قانون و الزام نصب دوربین مدار بسته

در قانون جمهوری اسلامی ایران در رابطه با الزام نصب دوربین مدار بسته قوانین مشخصی وجود ندارد و این یک خلا قانونی است. البته به این معنا هم نیست به واسطه این خلا قانونی ما در جایی که بخواهیم مانند اتاق پروو به نصب دوربین بپردازیم و با نصب دوربین در حریم شخصی فردی از او فیلم و عکس تهیه کنیم.

تهیه عکس و فیلم در مناطقی مانند پاساژ و فروشگاه با داشتن مجوز آزاد خواهد بود. در این مکان ها با وجود اعلان های مبنی بر اینکه در این منطقه دوربین مدار بسته وجود دارد، امکان پذیر خواهد بود.

در سال ۱۳۸۶ قانونی در رابطه با افرادی که مخفیانه با نصب دوربین در حریم شخصی فردی ورود پیدا می کنند، تصویب شد؛ براساس این قانون در ماده ۵ آمده است که اگر فردی به تهیه عکس و فیلم از محیط هایی چون حمام، استخر و اتاق پرو بپردازد و به تکثیر و انتشار آن ها مبادرت کند؛ به دو تا پنج سال حبس و ۱۰ سال محرومیت از حقوق اجتماعی و ۷۴ ضربه شلاق محکوم خواهد شد.

البته باید در این مورد اذعان کنیم که فقط مسئولیت کیفری نصب دوربین در حریم شخصی ایجاد نخواهد کرد؛ بلکه از نظر شرعی و اخلاقی نیز مشکلاتی را به همراه داشته و صاحب سیستم دوربین مدار بسته باید ضرر وارده را جبران کند. الزام نصب دوربین مداربسته در این مورد براساس ماده ۷ قانون تصویب شده در سال ۱۳۸۶ بیان شده است که شخص زیان دیده می تواند طلب ضرر و زیان کند.

نصب دوربین مدار بسته در فضا های خصوصی

استفاده از دوربین مداربسته در حریم شخصی مانند اتاق پرو، محوطه داخل خانه و اتاق خواب اشخاص، اشکال قانونی دارد و جرم تلثی خواهد شد. حال اگر بنابر دلایل امنیتی برای نصب دوربین در محیط های شخصی مجوز های لازم از سازمان های مربوطه دریافت شود، امکان نصب آن پیگرد قانونی ندارد.

الزام دوربین مدار بسته و مجوز

برای نصب دوربین مدار بسته در حریم شخصی و همچنین نصب دوربین مخفی باید به نیروی انتظامی و مراجع قضایی مراجعه کرد. در صورت موافقت این سازمان ها امکان نصب دوربین وجود خواهد داشت. در محیط های عمومی و در ورودی آسانسور نیز باید مجوز های لازم را دریافت کرد. البته این رفتار سخت گیرانه به دلیل بروز اتفاقاتی است که در سال های گذشته در مورد نقض حریم شخصی به واسطه دوربین های مدار بسته اتفاق افتاده است.

صدور مجوزات لازم جهت نصب دوربین مدار بسته

در مناطق غیر مجاز نصب دوربین مدار بسته مانند اتاق خواب و اتاق پروو مغازه باید از جانب اماکن و نیروی انتظامی صادر شود. در فروشگاه های زنجیره ای اگر اقدام به نصب دوربین مدار بسته شود، باید با اعلان و برچسب دوربین مداربسته وجود داشته باشد. این رفتار سبب آگاهی مردم خواهد شد و نصب دوربین در حریم شخصی رخ نخواهد داد.

براساس قانون الزام نصب دوربین مداربسته مخفی چه در محیط های شلوغ و چه در مکان های خصوصی باید با وجود مجوز انجام گیرد. اگر از شخصی به دلیل نصب دوربین مدار بسته مخفی شکایت شود؛ او در مراجع قضایی مورد پیگرد قانونی قرار می گیرد و حتی باید جریمه سنگینی نیز پرداخت نماید.

امکان تشخیص دوربین مخفی در اتاق پروو مغازه

با در نظر گرفتن موارد زیر امکان تشخیص دوربین مداربسته در اتاق پروو را برای خود می توانید فراهم کنید. این راه ها عبارتند از:

۱) بررسی فیزیکی محیط اتاق پرو برای یافتن دوربین

۲) چراغ اتاق را خاموش کنید، اگر متوجه نوری هرچند کم شدید مطمئن باشید که اتاق پروو دارای دوربین مخفی است.

۳) با نصب برنامه تشخیص دوربین مخفی بر روی گوشی و استفاده از آن

۴) استفاده از ردیاب و سنسور جهت تشخیص دوربین مدار بسته مخفی در اتاق پروو مغازه